باتری و درجه بندی آن

باتری و درجه بندی آن

باتری و درجه بندی آن

درجه بندی باتری

.

باتری و درجه بندی آن

.

درجه باتری توسط استاندارد اروپایی EN 60095 – 1 که مشخصه های فنی و خواص باتری های مخصوص خودرو را بیان می کند، مشخص می گردد.

.

مهمترین پارامترهای درجه بندی باتری عبارتند از:

1-   درجه ولتاژ ( که در مورد باتری های مخصوص خودروها 12 ولت می باشد )

2-   درجه ظرفیت ( مثلا 55 آمپر ساعت )

3-   جریان تست درجه حرارت پایین ( مثلا 500 آمپر )

.

.

باتری و درجه بندی آن

.

شماره فنی اروپایی ( ETN Number )

.

شماره فنی اروپایی ( ETN Number ) در سال 1998 جایگزین شماره استاندارد DIN در آلمان گردید. این شماره چند رقمی که بر روی باتری و جعبه آن ذکر می گردد بیانگر 3 مشخصه ولتاژ، ظرفیت و جریان تست درجه حرارت پایین باتری می باشد.

.

به طور مثال بر روی بدنه باتری عدد 555 059 050 ذکر گردیده است.

.

اولین رقم شماره فنی ETN ولتاژ باتری را مشخص می کند که در مثال بالا عدد 5 ذکر شده که در این شماره فنی عدد 5 برای 12 ولت بکار رفته است. کدهای مختلفی که به کار می رود عبارتند از:

1-   برای باتری های 6 ولت عدد 1 الی 4

2-   برای باتری های 12 ولت عدد 5 الی 7

3-   برای باتری های خاص عدد 8

4-   برای باتری های کوچک عدد 9

.

.

دومین و سومین رقم شماره فنی ETN بیانگر ظرفیت باتری است که در مثال فوق عدد 55 ذکر شده که بیانگر 55 آمپر ساعت بودن باتری است. در ظرفیت های بالاتر از 100 آمپر ساعت، اولین رقم به ازای هر 100 آمپر ساعت به اندازه عدد 1 افزایش خواهد داشت.

.

چهارمین، پنجمین و ششمین رقم شماره فنی ENT شماره سریال باتری را تشکیل می دهند که در مثال فوق شماره سریال باتری 059 می باشد.

.

هفتمین، هشتمین و نهمین رقم شماره فنی ETN کدی را تشکیل می دهند که 10 برابر آن همان جریان تست درجه حرارت پایین باتری است به عبارت دیگر 10/1 جریان تست درجه حرارت پایین باتری همان 3 رقم آخر شماره فنی ENT است که در مثال فوق عدد 050 ذکر شده یعنی 10 برابر آن که می شود 500 جریان تست درجه حرارت پایین باتری به واحد آمپر است.

.

.

مفهوم CCA در باتری چیست؟

.

CCA همان جریان تست درجه حرارت پایین باتری است.

.

آمپراژ باتری در هوای سرد، نسبتی است که به منظور بیان توانایی باتری جهت استارت زنی خودرو در هوای سرد بکار می رود. این نسبت برابر نسبت آمپراژ یک باتری نو و کاملا شارژ شده در درجه حرارت 18- درجه سانتی گراد به مدت 30 ثانیه و ثابت بودن ولتاژ 2/7 ولتی در باتری 12 ولتی می باشد.

.

هرچه نسبت مقدار CCA بیشتر باشد، قدرت استارت زنی باتری نیز افزایش می یابد.

.

.

مفهوم MCA و CA در باتری چیست؟

.

نسبتی است که به منظور بیان مقدار دشارژ برحسب آمپر در یک باتری نو و کاملا شارژ شده در درجه حرارت صفر درجه سانتی گراد و به مدت 30 ثانیه و ثابت بودن ولتاژ ترمینال در 2/1 ولت یا بیشتر در هر سلول باتری می باشد.

.

MCA = Marine Cranking Amps

CA = Cranking Amps

.

.

مفهوم ظرفیت معکوس ( RC ) در باتری چیست؟

.

ظرفیت معکوس ( Reserve Capacity ) نسبتی است که بیانگر قدرت راه اندازی موتور توسط باتری در صورت خرابی آلترناتور (دینام) یا تسمه آن می باشد. این نسبت برابر مقدار دقایقی است که یک باتری در 80 درجه فارنهایت (27 درجه سانتی گراد) می تواند در 25 آمپر دشارژ گردد و ولتاژ باتری در مقدار 5/10 ولت ثابت باقی بماند. هرچه این نسبت زیاد باشد، مقدار زمانی کارکرد خودرو در صورت خرابی آلترناتور (دینام) بیشتر است.

باتری و درجه بندی آن

این اعلان را به اشتراک گذارید

Comments (2)

 • majid پاسخ

  RC یعنی ظرفیت ذخیره سازی نه ظرفیت معکوس
  reserve هست نه reverse

  آگوست 8, 2019 در 13:20
 • خودم پاسخ

  عالی بود

  جولای 18, 2019 در 11:26

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *