باتری و عیوب آن

باتری و عیوب آن

باتری و عیوب آن

عیب های باتری

.

به طور کلی وقتی خودرو استارت نزند یا عیب از باتری است یا از سیستم الکتریکی خودرو.

.

.

باتری و عیوب آن

.

عیوب باتری

.

عیب های داخلی باتری مانند اتصال کوتاه ناشی از پوشش جداکننده ها، یا فقدان ماده متحرک، یا شکسته شدن اتصال دهنده های سلول ها یا تسمه های صفحات، همگی ترمیم ناپذیرند و باتری بایستی تعویض گردد لذا قرص های باتری یا تعویض الکترولیت باتری و … 99% جوابگو نیستند لذا قبل از انجام اینگونه تصمیمات با متخصص مشورت و باتری را تست کنید.

.

تغییر گرانش ویژه یک سلول با سلول دیگر ( اختلاف حداقل g/lit 30 ) نشانه اتصال کوتاه داخلی می باشد که در خرابی باتری ها بسیار متداول است و معمولا با جوشش الکترولیت هنگام بار گرفتن از باتری همراه است.

.

در این حالت به اشتباه بعضی اقدام به شارژ کردن باتری می کنند زیرا سلولی را مشاهده می کنند که غلظت الکترولیت آن پایین تر از حد استاندارد است اما این کار بی فایده است زیرا حتی اگر باتری به طور کامل شارژ شود، هنگامی که مبادرت به استارت موتور می نماییم ولتاژ شدیداً کاهش می یابد.

.

به طور کلی عوامل عمده ای که سبب خرابی باتری می شوند عبارتند از :

.

1-   استفاده از باتری در حالت کم بودن میزان الکترولیت و سولفاته شدن باتری

2-   کار نکردن باتری به مدت طولانی در حالت دشارژ

3-   قرار گرفتن در معرض حرارت بالا به دلیل مجاورت با موتور

4-   دشارژ سریع باتری

5-   شارژ نامناسب آلترناتور ( دینام )

6-   کاربرد نامناسب باتری ( عدم متناسب بودن باتری با میزان درخواست الکتریکی خودرو )

7-   ارتعاشات بیش از حد باتری ( عدم محکم بودن نگهدارنده باتری )

.

نکته:

درجه حرارت های بالا باعث بخار شدن آب باتری از الکترولیت شده و در نهایت باعث فرسودگی و ضعیف شدن صفحات باتری و در نتیجه کاهش عمر مفید باتری می گردد. این عامل مهم ترین عامل خرابی باتری ها است.

.

.

مشکلاتی که به سبب خرابی یا دشارژ باتری پیش می آیند عبارتند از :

.

1-   در هنگام استارت زدن، موتور به آرامی می چرخد.

2-   در آب و هوای سرد، قدرت باتری کاهش می یابد.

3-   در حالت دور آرام موتور، نور چراغ ها کاهش می یابد.

4-   چراغ اخطار صفحه آمپر روشن باقی می ماند (پس از روشن شدن موتور).

.

.

چرا باتری قادر به نگهداری شارژ نیست ؟

.

زمانیکه باتری دارای سلول های خراب است و یا اتصال کوتاه داخلی دارد قادر به نگهداری شارژ نیست. همچنین در صورت چندین مرتبه شارژ سریع نیز این پدیده اتفاق می افتد. در این حالت چراغ اخطار بر روی صفحه آمپر روشن شده و ولتاژ بالا و پایین می رود. با مراجعه به مراکز سرویس برق خودرو، بررسی های لازم را روی سیستم شارژ، کابل ها، اتصالات و باتری انجام دهید.

.

.

خوب است در این قسمت علل فرسودگی شدید ترمینال ها را توضیح دهیم :

.

1-   اضافه کردن بیش از حد آب مقطر به الکترولیت ( قرار گرفتن الکترولیت بالای خط MAX باتری )

2-   شارژ بیش از حد باتری توسط آلترناتور (دینام)

3-   محکم و سفت نبودن بست های باتری

.

.

عیوب سیستم الکتریکی خودرو

.

اگر باتری شارژ بیش حد شده باشد یا برعکس دشارژ شده باشد معلوم می شود که مشکل عدم استارت خوردن خودرو به دلیل باتری نیست. در این مواقع عیوب در یکی از حالت های زیر می تواند باشد :

.

1-   آلترناتور ( دینام ) معیوب است ( شارژ کم یا بیش از حد دارد )

2-   رگلاتور ( آفتامات ) معیوب است ( نوسان در شارژ یا عدم قطع کردن شارژ در هنگام شارژ کامل باتری )

3-   برق دزدی خودرو ( یعنی یک یا چند مصرف کننده الکتریکی خودرو، در هنگام خاموش شدن خودرو قطع نشده و از باتری مصرف می کنند که به مرور باتری دشارژ می شود مثلا چراغ صندوق عقب که با بسته شدن صندوق خاموش نشود یک برق دزدی به حساب می آید )

4-   استارت معیوب است ( استارت با وجود برق کافی قادر به چرخاندن موتور نیست )

5-   اتصال دهنده ها مشکل دارند ( از کثیفی بست ها تا اتصال کابل ها به بدنه و استارت و دینام باید کنترل شود که محکم و تمیز بسته شده باشند )

6-   مغزی سوئیچ معیوب است ( سوئیچ به عنوان یک کلید عمل کرده لذا خرابی آن مانع اتصال برق می شود )

.

عیوب بالا را نمی توان بدون تجهیزات لازم تست و مشخص کرد لذا به مراکز سرویس برق خودرو مراجعه کنید.

.

باتری و عیوب آن

.

شعب شرکت نوین باتری آماده تست و تعیین عیوب خودرو شما هستند.

.

.

سولفاسیون

.

باتری ها مثل انسان ها به تمرین منظم به منظور کسب سلامتی نیازمندند. این عمل با شارژ باتری مقدور است. باتری در صورت عدم استفاده به مدت طولانی خود به خود دشارژ می شود.

.

اگر باتری در مدتی طولانی دشارژ باقی بماند سولفات سرب کریستالی ریز طی شرایط نامناسب به کریستال های سولفات سرب Coarse تبدیل خواهد شد که تنها در شرایط سخت به کریستال های مساعد تبدیل می شود و شاید اصلا نتوانند تبدیل شوند.

.

چنین باتری ای سولفاته شده است. سولفاته شدن نتیجه نگهداری ضعیف باتری است. این امر سبب افزایش مقاومت داخلی باتری شده که مانع فرایند شیمیایی می شود. یک باتری سولفاته هنگام شارژ شدن بسیار داغ می شود، که در این حالت ولتاژ شارژ سریعاً بالا می رود.

.

اگر سولفاته شدن کم باشد، تحت شارژ باتری سولفاته سرب به آهستگی از بین خواهد رفت و ولتاژ شارژ به شکل یکنواخت پایین خواهد آمد. به محض اینکه سولفات سرب به طور کامل از بین برود ولتاژ به حالت عادی باتری باز می گردد.

.

جریان شارژ مناسب به طور تقریبی 25 mA در آمپر ساعت اسمی باتری است ( حدوداً بین 0.5 الی 2 آمپر ) برای 50 ساعت انجام خواهد پذیرفت. اگر اسید باتری به طور کامل تبدیل شده باشد، غیر ممکن است که باتری بازیابی شود و باتری غیر قابل مصرف خواهد بود.

این اعلان را به اشتراک گذارید

Comments (15)

 • HO3IN پاسخ

  با سلام
  ۱) از سوراخهای باطری بخار میزنه بیرون
  ۲) ماشین بیخودی گاز میخوره مخصوصاً درحالت خلاص
  ۳) بوی بد میپیچه توی اتاق
  با توجه به نبودن باطری ساز خوب و باتری فروشی نزدیکی ها آیا رانندگی در این حالت خطرناک است یا نه ؟
  آیا دینام هم مشکل پیدا کرده ؟

  ژانویه 3, 2020 در 17:43
 • امیر امیری پاسخ

  سلام من لامپی یا اریمپری به باتری وصل میکنم روی سر قطب های مثبت و منفی روی باتری جرقه میزنه و هیچ اتقفاقی نمیوفته یعنی لامپ یا اریمپر روشن نمیشه فقط باتری جرقه میزنه، مشکل کجاست؟!

  دسامبر 30, 2019 در 20:59
 • عباس پاسخ

  سلام خسته نباشید من باطری ژنراتور را تازه عوض کردم ۲تا باطری ۱۰۰امپر هست که مثبت ومنفی رو به هم وصل کردم ۲۴ ولت بشه الان یکی از باطری ها داغ کرده مشکلش چی هست؟؟؟؟؟؟

  اکتبر 6, 2019 در 23:34
 • مهدی پاسخ

  با سلام
  من ماشینم ام جی ۶ می باشد امروز باتری خالی کرد بود با باتری به باتری روشنش کردم ولی کابل اتصال بدنه خیلی داغ شد این طبیعی هست هفته پیش با همین ماشین به ماشین دیگه برق دادم طرف مثبت و منفی اشتباه زد کابل داغ شد به خاطر اون نمیتونه باشه این داغ شدن اتصال بدنه

  جولای 27, 2019 در 21:34
 • امید پاسخ

  سلام چرا وقتی سر باطری منفی ماشینم را بر میدارم ماشین خاموش میشود تازه این طوری شده و افتامت دینام را هم تازه عوض کردم پژو 405

  جولای 16, 2019 در 19:14
  • مدیریت پاسخ

   با عرض سلام
   دینام باید تست شود امکان دارد عیب هنوز برطرف نشده باشد.
   با تشکر

   جولای 18, 2019 در 13:24
 • محسن پاسخ

  سلام من ماشین خاموش میکنم ۲ساعت بعد استارت ضعیف یا نمیزنه دینامم تست کردم شارژ میکنه برق پشت امپر قوی هست ایا باطری خراب هست یا احتیاج به شارژ داره

  ژوئن 24, 2019 در 23:47
  • مدیریت پاسخ

   با عرض سلام
   احتمال قوی باتری خراب است.
   با تشکر

   ژوئن 26, 2019 در 10:14
 • سهیل جهانگیر پاسخ

  سلام خواهش میکنم لطفا سریع جواب بدید .ماشین من تا سه روز پیش هیچ اشکالی نداشت هیچی .رفتم مشهد و برگشتم تهران و پارک کردم ماشینو .از فرداش سوییچ میچرخه چراغای پشت آمپر روشن میشه اما ماشین استارت نمیخوره .بعد دیروز بدتر شد ی دفع قفل ماشینو با دزدگیر میزدم قفلا درجا باز مبشد تا اینکه با کلید قفل کردم .بعد دیروز هم ۳ بار تو ۳ ساعت مختلف نشستم که استارت بزنم ببینم روشن میشه یا نه هر سه بار ضبط ماشین رسیت شد و کد خواست .تنها با ی حالت ماشین روشن میشه که میزارم دنده عقب از پارکینگ هول میدیم بیرون بعد دور گرفتن روشن میشه .چون پارکینگ ما سراشیبی داره .دینام سازم دادم دینامای ماشینو باز کرد همه چیش سرجاش بود و سالم بود دینام .الانم باز همین حالت ادامه داره و هرکی ی نظری میده .لطفا بهم بگید ایراد از کجاست .خداوکیلی کلافم کرده .ماشینمم پژو ۴۰۵ مدل ۹۴

  ژانویه 23, 2019 در 15:16
 • مسلم پاسخ

  با سلام
  من امروز باتری و جابجا سوار کردم قطب مثبت منفیو و ماشین الان روشن نمیشه.مشکلش کجاست؟؟

  ژانویه 22, 2019 در 13:45
 • مرتضى قربانى پاسخ

  با سلام با ماشین در حال رانندگى بودم بوى بدى به مشامم خورد فکر کردم از کارخانه قند میباشد اما وقتى کاپوت ماشین را باز کردم با أسید پاشیدن بیرون از باطرى مواجه شدم و شب گذشته هم باطرى شارژ نداشت و باطرى به باطرى کردم الان مشکل باطرى من با خونه چشمى قهوه اى میتونه چى باشه أیا باطرى سالمه یا نه

  نوامبر 7, 2018 در 02:53
  • مدیریت پاسخ

   با عرض سلام
   دینام خودرو باید تست شود ولی احتمال قوی باتری خودرو شما خراب شده است.
   با تشکر

   نوامبر 11, 2018 در 12:51
 • محمد پاسخ

  باسلام وعرض خسته نباشید من فیوز برق اصلی ماشینم به طور ناگهانی شروع به دود وسوختن کرد درسورت امکان راهنماییم کنید و آیا احتمال دارد از باطری باشد زیرا باطریم خوابیده بود ؟؟

  آوریل 10, 2018 در 15:11
 • تاجدیوند فرشید پاسخ

  سلام،در دنده خلاص گاز میخورد،اوایل برای جلوگیری ،با پام به زیر پدال گاز رو به بالا فشار،،تا پدال بیاد بالا،ولی دیدم فایده نداره،دیروز استاپرموتور عوض کردم،،ولی حالا با چرخاندن سویئچ اصلا برق پشت امپر که نمیاد،کلا همه چیز قطع شده!چراغها،بوق و،،،،لطفا منو راهنمایی کنید،یا علی

  فوریه 11, 2018 در 22:57
 • علیرضا پاسخ

  با عرض سلام خسته نباشید…من باطری خریدم از روزی ک باطری جدید رو ماشین نصب کردم پنچ بار افتامات سوزونده و اسید ازرباطری خارج شده.مشکل از کجاس راهنماییم کنید چن جا بردم نشون دادم میگن باطری نمیتونه افتاماد بسوزنه..درضمن دینامم کامل عوض کردم…واقعا دیگ خسم کرده تو بیس روز پنج بار دینامم باز شده…لطفا راهنماییم کنید ممنون

  فوریه 6, 2018 در 23:14

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *