تعویض باتری – چگونه باتری خودرو خود را تعویض کنم؟

تعویض باتری

تعویض باتری – چگونه باتری خودرو خود را تعویض کنم؟

آموزش تعویض باتری

.

.

چگونه باتری خودرو خود را تعویض کنم؟

.

تعویض باتری

.

جهت جلوگیری از آسیب دیدن خودرو یا باتری، توصیه می گردد مطلب زیر را مطالعه فرمایید.

.

در ابتدا قبل از تعویض باتری از صحت عملکرد سیستم برق خودرو (دینام، استارت و سیم کشی داخلی) اطمینان حاصل فرمایید.

آیا باتری قبل از نصب نیاز به شارژ دارد؟

باتری های موجود در بازار یا به صورت شارژ شده هستند یا شارژ نشده.

آموزش نصب باتری های شارژ شده :

باتری های سیلد (MF) همگی در این گروه هستند البته در حال حاضر باتری های غیر سیلد یا همان اسید شارژ (LM) نیز معمولاً از کارخانه به صورت اسید و شارژ شده به بازار عرضه می گردند.

بدیهیست که این دسته از باتری ها نیازی به شارژ مجدد قبل از نصب ندارند.

در صورتی که این باتری ها برای مدتی (بیش از سه ماه) بدون استفاده باقی مانده باشند جهت افزایش کیفیت و طول عمر باتری، می بایست این باتری ها نیز شارژ گردند.

جهت شارژ می بایست باتری را با جریان یک دهم ظرفیت به مدت سه الی چهار ساعت شارژ کنید تا ولتاژ خروجی به حداقل ۱۲/۶ ولت برسد.

در باتری های دارای نشانگر (چشمی) عملیات شارژ را تا سبز شدن نشانگر باتری ادامه دهید.

درصورت افزایش دمای باتری به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد، عملیات شارژ را قطع کنید و تا خنک شدن باتری دست نگه دارید، سپس مجدداً شارژر را متصل کنید.

آموزش نصب باتری های شارژ نشده :

زمینه این دسته از باتری ها که به صورت خشک و بدون اضافه نمودن آب اسید به بازار ارائه می گردند بسیار کم شده است.

در این نوع باتری ها لازم است پیش از استفاده، سلول های شش گانه آن با الکترولیت مخصوص (اسید سولفوریک با دانسیته ۱/۲۸ گرم بر سانتیمتر مکعب) تا سطح بیست میلی متر بالای عایق های صفحات (خط MAX) پر شود.

پس از اضافه نمودن می بایست به مدت یک الی دو ساعت صبر کنید سپس مجدداً به میزان الکترولیت تا حد ماکزیمم اضافه کنید. به منظور افزایش طول عمر باتری قبل از نصب به مدت دو الی سه ساعت شارژ گردد.

.

آموزش پیاده کردن باتری جهت تعویض باتری

قبل از باز کردن باتری، موتور بایستی خاموش بوده و تمامی تجهیزات الکتریکی خاموش باشند. ابتدا کابل منفی ( بدنه ) را جدا کرده سپس اقدام به جدا کردن کابل مثبت کنید. حال نگهدارنده باتری را باز کرده و باتری را به نحوی که محلول الکترولیت آن از دریچه ها خارج نشود از محل خود خارج کنید.

.

توجه:

در صورتی که قبل از باز کردن باتری متوجه دفرم شدید باتری یا خروج شدید گاز از تهویه های باتری یا حرارت بیش از حد باتری شدید هرگز اقدام به باز کردن باتری نکرده و این کار را به متخصص آن واگذار کنید. در صورتی که در شرایط اضطراری بودید می بایست خودرو در حالت خاموش بوده ابتدا باتری را با آب سرد خنک کنید سپس درب ها را یکی یکی با احتیاط باز کرده تا گاز باتری تخلیه شود سپس اقدام به باز کردن آن بکنید.

.

نکته:

همیشه برای تعویض باتری یا تمیز کردن ترمینال ها، اتصال بدنه (بست منفی) را جدا کنید زیرا اگر ابتدا اتصال مثبت را جدا کنید، احتمال بوجود آمدن جرقه را افزایش می دهید. این عمل بر اثر برخورد ابزار فلزی ( آچار آهنی ) که جهت باز کردن ترمینال از آن استفاده می کنید، با بدنه خودرو بوجود می آید. این عمل سبب انفجار باتری می شود.

.

.

آموزش سوار کردن باتری جهت نصب باتری

باتری جدید را در محل خود روی خودرو قرار داده و نگهدارنده آن را محکم ببندید.

ترمینال ها (قطب ها) و سطوح تماس بست ها باید کاملا تمیز و عاری از سولفات یا گریس باشد. ابتدا کابل مثبت و سپس کابل منفی را ببندید. بست ها باید کاملا محکم نصب گردند به صورتی که نتوان آن را با دست تکان داد.

.

توجه:

گاهی برای جلوگیری از سولفات، از گریس یا قند یا سولفات گیر استفاده می شود در استفاده باید دقت کرد که اولا باتری های سیلد (بدون نیاز به نگهداری) سولفات نمی زنند پس نیازی به استفاده از این قبیل مواد نیست و در صورت نیاز به استفاده نباید سطوح تماس قطب باتری و بست کابل ها را به این مواد آغشته کنید بلکه بعد از نصب به مقدار خیلی کم از گریس یا … بر روی بست باتری (قسمت بیرونی) بمالید.

ترجیحاً از سولفات گیر که یک قطعه پلاستیکی ارزان قیمت است و داخل آن تکه پارچه آغشته به روغن است استفاده کنید که این قطعه باید پایین قطب باتری نصب کرده و سپس بست باتری را ببندید.

.

تعویض باتری

.

حمل و نقل صحیح باتری خودرو

در حین حمل باتری، بایستی در برابر ضربه، واژگون شدن و حرکت به سمت عقب و جلو محافظت گردد. زاویه باتری نباید بیش از ۴۵ درجه باشد و از انداختن و پرت کردن آن خودداری کنید. باتری را از محل های خیلی گرم یا خیلی سرد یا خیلی مرطوب دور نگه داشته و از سیگار کشیدن و جرقه زدن در نزدیک آن خودداری کنید. می توان از درپوش قطب ها، جهت جلوگیری از خطر اتصال کوتاه استفاده کرد.

این اعلان را به اشتراک گذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *