...در حال انتقال

تعویض باتری

آموزش تعویض باتری

.

.

چگونه باتری خودرو خود را تعویض کنم؟

.

تعویض باتری

.

پیاده کردن باتری

.

قبل از باز کردن باتری، موتور بایستی خاموش بوده و تمامی تجهیزات الکتریکی خاموش باشند. ابتدا کابل منفی ( بدنه ) را جدا کرده سپس اقدام به جدا کردن کابل مثبت کنید. حال نگهدارنده باتری را باز کرده و باتری را به نحوی که محلول الکترولیت آن از دریچه ها خارج نشود از محل خود خارج کنید.

.

توجه:

در صورتی که قبل از باز کردن باتری متوجه دفرم شدید باتری یا خروج شدید گاز از تهویه های باتری یا حرارت بیش از حد باتری شدید هرگز اقدام به باز کردن باتری نکرده و این کار را به متخصص آن واگذار کنید. در صورتی که در شرایط استراری بودید می بایست خودرو در حالت خاموش بوده ابتدا باتری را با آب سرد خنک کنید سپس درب ها را یکی یکی با احتیاط باز کرده تا گاز باتری تخلیه شود سپس اقدام به باز کردن آن بکنید.

.

نکته:

همیشه برای تعویض باتری یا تمیز کردن ترمینال ها، اتصال بدنه (بست منفی) را جدا کنید زیرا اگر ابتدا اتصال مثبت را جدا کنید، احتمال بوجود آمدن جرقه را افزایش می دهید. این عمل بر اثر برخورد ابزار فلزی ( آچار آهنی ) که جهت باز کردن ترمینال از آن استفاده می کنید، با بدنه خودرو بوجود می آید. این عمل سبب انفجار باتری می شود.

.

.

سوار کردن باتری (نصب باتری)

.

باتری جدید را در محل خود روی خودرو قرار داده و نگهدارنده آن را محکم ببندید.

ترمینال ها (قطب ها) و سطوح تماس بست ها باید کاملا تمیز و عاری از سولفات یا گریس باشد. ابتدا کابل مثبت و سپس کابل منفی را ببندید. بست ها باید کاملا محکم نصب گردند به صورتی که نتوان آن را با دست تکان داد.

.

توجه:

گاهی برای جلوگیری از سولفات، از گریس یا قند یا سولفات گیر استفاده می شود در استفاده باید دقت کرد که اولا باتری های سیلد (بدون نیاز به نگهداری) سولفات نمی زنند پس نیازی به استفاده از این قبیل مواد نیست و در صورت نیاز به استفاده نباید سطوح تماس قطب باتری و بست کابل ها را به این مواد آغشته کنید بلکه بعد از نصب به مقدار خیلی کم از گریس یا … بر روی بست باتری (قسمت بیرونی) بمالید.

ترجیحاً از سولفات گیر که یک قطعه پلاستیکی ارزان قیمت است و داخل آن تکه پارچه آغشته به روغن است استفاده کنید که این قطعه باید پایین قطب باتری نصب کرده و سپس بست باتری را ببندید.

.

تعویض باتری

.

حمل و نقل باتری

.

در حین حمل باتری، بایستی در برابر ضربه، واژگون شدن و حرکت به سمت عقب و جلو محافظت گردد. زاویه باتری نباید بیش از 45 درجه باشد و از انداختن و پرت کردن آن خودداری کنید. باتری را از محل های خیلی گرم یا خیلی سرد یا خیلی مرطوب دور نگه داشته و از سیگار کشیدن و جرقه زدن در نزدیک آن خودداری کنید. می توان از درپوش قطب ها، جهت جلوگیری از خطر اتصال کوتاه استفاده کرد.

در بحث شرکت کنید