ظرفیت باتری

ظرفیت باتری

ظرفیت باتری

ظرفیت باتری چیست؟

.

 

ظرفیت باتری

.

ظرفیت موجود باتری چیست؟

.

ظرفیت برابر مقدار الکتریسیته ای است که باتری قادر به تامین و تحویل آن در شرایط خاص می باشد که محصولی از جریان و زمان (آمپر ساعت AH) است.

.

ظرفیت آمپر ساعت باتری از طریق مقدار مواد فعال مورد استفاده در ترکیب بندی باتری مشخص می گردد.

.

.

ظرفیت آمپر ساعت باتری یک پارامتر ثابت نبوده و بستگی به عوامل ذیل دارد :

.

1-   سطح جریان شارژ

2-   چگالی ویژه و درجه حرارت الکترولیت

3-   فرآیند دشارژ به عنوان تابعی از زمان

4-   عمر باتری ( به دلیل از دست رفتن مواد فعال صفحات باتری، ظرفیت آمپر ساعت باتری با نزدیک شدن به اتمام عمر مفید آن، کاهش می یابد ).

.

.

ظرفیت اسمی باتری چیست؟

.

ظرفیت اسمی K20همان نرخ ظرفیت آمپر ساعت (AH) باتری می باشد. مطابق استاندارد EN 60095 – 1 این ظرفیت برابر مقدار الکتریسیته ای است (برحسب آمپر ساعت) که در جریان ثابت دشارژ I20 ، می توان در 20 ساعت از باتری گرفت به طوری که ولتاژ نهایی دشارژ در درجه حرارت 25 ± 2 برابر 5/10 ولت شود.

.

جریان دشارژ I20 ، جریان دشارژی است که به ظرفیت آمپر ساعت اسمی تخصیص داده شده است و باتری بایستی این جریان را در زمان کل دشارژ تحویل دهد: I20 =  K_20⁄20hrs

.

ظرفیت اسمی یک مقیاس اندازه گیری برای انرژی می باشد که در باتری نگهداری می شود و بستگی به مقدار مواد فعال و چگالی ویژه الکترولیت دارد.

.

به طور مثال، یک باتری 44 آمپر ساعتی در مدت 20 ساعت و جریان 2/2 آمپر دشارژ می شود( 2.2 A= 〖44〗_AH⁄〖20〗_h ) تا مقدار ولتاژ نهایی دشارژ برابر 5/10 ولت گردد. ظرفیت اسمی K20 یکی از پارامترهای مهم باتری جهت بارهای دائمی سیستم الکتریکی خودرو می باشد.

این اعلان را به اشتراک گذارید

Comment (1)

  • فرشید پاسخ

    سلام. ممنون از مطلبتون. پارامترهای الکتریکی باتری چیا هستن و دما چه تاثیری روی فرایندهای حین ساخت باتری های اسید-سرب میتونه داشته باشه؟

    اکتبر 6, 2015 در 12:40

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *