مقایسه انواع باتری

مقایسه انواع باتری

مقایسه انواع باتری

مقایسه انواع باتری ها

.

.

در مطلب « باتری و انواع آن » گفته شد که باتری ها بر دو نوع اند :

.

الف) باتری های معمولی یا اسید شارژ

ب) باتری های سیلد یا بدون نیاز به نگهداری

.

حال در این قسمت سعی کردیم این دو نوع را با هم مقایسه کرده و عملکرد تجربی آنها را ذکر کنیم.

.

مقایسه انواع باتری

.

کدام نوع باتری بهتر است؟

.

برخی بر این باورند که باتری های نوع اول یعنی اسید شارژ از نوع سیلد بهتراند زیرا دسترسی به الکترولیت باتری دارند و می توانند در صورت نیاز آن را تنظیم کنند و همچنین برخی دیگر ادعای طول عمر بیشتر باتری های اسید شارژ نسبت به سیلد را دارند.

.

قبل از مقایسه در جواب ادعای اول باید گفت اولا جنس صفحات باتری سیلد به گونه است که نیازی به تنظیم الکترولیت ندارد لذا دلیلی هم برای دسترسی به الکترولیت وجود ندارد در این مورد باید گفت که زمانی که یک باتری سیلد خراب می شود اگر آن را بشکافیم می بینیم که الکترولیت اندکی هم کسر نشده پس دلیل خرابی باتری های سیلد، الکترولیت آن نبوده و نیازی هم به دسترسی به آن نیست لذا از این جهت باتری اسید شارژ برتری ندارد.

.

(البته در مواردی که دینام شارژ نامناسب و بالاتر از حد استاندارد داشته باشد آب الکترولیت تبخیر و از تهویه ها تخلیه می شود که این حالت در صورت استفاده طولانی مدت از باتری در حالت خرابی دینام پیش می آید.)

.

در جواب ادعای دوم که دیده شده باتری های سیلد کمتر از باتری های اسید شارژ طول عمر دارند باید گفت باتری های سیلد ایرانی متاسفانه دارای کیفیت پایین بوده و در نتیجه طول عمر پایینی دارند لذا عموم اینگونه برداشت می کنند که باتری سیلد عمر پایینی دارند!

.

خیر در اکثر باتری های ایرانی حتی دیده شده صفحاتی که در داخل باتری معمولی خود کار می کنند را در داخل باتری سیلد نیز بکار می برند و فقط تغییر در قاب ظاهری باتری می دهند در حالی که در مطلب « باتری و انواع آن » گفته شد که جنس صفحات باتری سیلد متفاوت از اسید شارژ است لذا این امر سبب کاهش طول عمر باتری های سیلد ایرانی شده و عموم را به اشتباه وا داشته است.

.

در مجموع به عنوان مقدمه این را بدانید که باتری اسید شارژ هیچ مذیتی نسبت به باتری سیلد ندارد مگر قیمت مناسب تر آن.

.

باتری سیلد واقعی معمولا در باتری های چینی و ایرانی یافت نمی شود.

.

.

.

ویژگی ها و مزیت های باتری سیلد

.

ویژگی ها و مزیت های باتری سیلد نسبت به نوع معمولی ( اسید شارژ ) آن به قرار زیر است که در ادامه هر مورد را توضیح مختصری می دهیم :

.

1-   عدم مصرف آب مقطر

2-   بدون نیاز به تعمیرات و سرویس در طول عمر مفید باتری

3-   عدم از دست دادن مشخصه های کارکردی، به دلیل کاهش آب مقطر

4-   امکان استفاده، پس از مدت زمان طولانی عدم کارکرد و نیز امکان شارژ مجدد آن در شرایط معمولی کارکرد

5-   در صورت استفاده فصلی و بدون شارژ مقطعی ( با قطع اتصال کابل بدنه )، هیچگونه کاهشی در عمر مفید باتری در طول مدت استفاده وجود نخواهد داشت.

6-   امکان نگهداری باتری شارژ شده به مدت طولانی ( عدم دشارژ خود به خودی )

7-   قدرت استارت زنی بالا

8-   ورودی انرژی ( قدرت ) بیشتر

9-   عمر مفید بیشتر

10-  مقاومت در برابر شارژ بیش از حد

11-  مقاومت در برابر دشارژ

.

.

.

1-   عدم مصرف آب مقطر

.

شاید بتوان گفت این تنها ویژگی است که عموم در مورد باتری سیلد می دانند.

.

باتری های سیلد و بدون آنتیموان و یا دارای آنتیموان کمتر، دارای مصرف آب کمتر و در حدود 6 g/AH، مطابق استاندارد DIN می باشند، که این مقدار در باتری های سرب – کلسیوم به 1 g/AH کاهش می یابد.

.

دیگر مزایا عبارتند از :

.

1-   در باتری های سیلد ولتاژ شارژ فقط در درجه حرارت های بالاتر از ولتاژ اولیه بالا می رود.

این بدان معناست که مقدار کمی گاز ( تجزیه آب ) تشکیل می شود و به همین دلیل افزودن آب در طول عمر مفید باتری ضروری نخواهد بود و به همین دلیل دریچه تهویه فقط برای مواردی که نیاز به سرویس وجود داشته باشد، باز خواهد شد و یا اصلا دریچه ای وجود ندارد.

.

2-   نیازی به افزودن آب مقطر یا هرگونه بهبوددهنده دیگری وجود نخواهد داشت.

3-   آسیب دیدگی ها و خطرات ناشی از تماس با اسید سولفوریک از بین خواهد رفت.

4-   هزینه های ناشی از تعمیرات و سرویس کاهش پیدا خواهد کرد.

5-   نیازی به نصب باتری در محلی که دسترسی آسان به آن وجود داشته باشد، نخواهد بود.

.

.

.

2-   بدون نیاز به تعمیرات و سرویس در طول عمر مفید باتری

.

با توجه به جنس صفحات باتری سیلد، این نوع باتری ها دارای تولید گاز کمتر در نتیجه نه تنها نیازی به سرویس و تنظیم الکترولیت ندارند بلکه به دلیل عدم سولفات بسیار تمیز تر و ایمن تر می باشند.

.

.

3-   عدم از دست دادن مشخصه های کارکردی، به دلیل کاهش آب مقطر

.

زمانی که آب باتری تجزیه بشود و باتری بدون الکترولیت کافی کار کند صفحات به دلیل جذب اسید، سولفات می کنند که این عمر یکی از شایع ترین دلایل خرابی باتری هاست.

.

حال با توجه به اینکه باتری سیلد با توجه به جنس صفحات آن الکترولیت آن کسر نمی شود دارای طول عمر بالاتر بدون کاهش کارایی می باشد.

.

.

4-   امکان استفاده، پس از مدت زمان طولانی عدم کارکرد و نیز امکان شارژ مجدد آن در شرایط معمولی کارکرد

.

باتری های سیلد توانایی حفظ انرژی تا 18 ماه را دارند و بر خلاف تفکر عموم بر عدم امکان شارژ باتری این باتری ها نیز مانند نوع معمولی قابل شارژ مجدد می باشند.

.

.

5-   در صورت استفاده فصلی و بدون شارژ مقطعی ( با قطع اتصال کابل بدنه )، هیچگونه کاهشی در عمر مفید باتری در طول مدت استفاده وجود نخواهد داشت

.

عدم استفاده از آنتیموان در این نوع باتری ها سبب شده در صورت استفاده فصلی از باتری نیز در عمر مفید آن تغییری ایجاد نشود.

.

.

6-   امکان نگهداری باتری شارژ شده به مدت طولانی (عدم دشارژ خود به خودی)

.

دشارژ خود به خودی تیغه های مثبت و منفی در باتری های انباره سربی بدون اینکه تماسی با یکدیگر پیدا کنند نیز روی می دهد، حتی بدون اتصال بار خارجی و نیز تاثیرات سایر عوامل همچون درجه حرارت که در نهایت باعث تخلیه الکتریکی باتری طی یک مدت زمان مشخص خواهد شد.

.

با در نظر گرفتن باتری معمولی، خرابی آنتیموان باعث افزایش واکنش دشارژ خود به خودی در صفحات منفی می شود و نرخ تخلیه هم زمان با افزایش عمر باتری افزایش می یابد.

.

این بدان معناست که پس از نگهداری باتری به مدت 6 ماه در درجه حرارت داخل اتاق (20 درجه سانتی گراد)، در باتری های معمولی، چگالی ویژه الکترولیت برابر 1.20 kg/L خواهد بود که معادل حالت شارژ 65% می باشد.

.

باتری های کهنه، پس از چند هفته، تا این مقدار افت پیدا می کنند. حال آنکه در باتری های بدون نیاز به نگهداری (سیلد) چگالی ویژه الکترولیت، پس از 6 ماه برابر 1.26 kg/L می شود که معادل حالت شارژ 90% است و 18 ماه زمان جهت افت مقدار تا 1.20 kg/L لازم می باشد.

.

از سیستم آلیاژ سرب – کلسیوم در باتری های بدون نیاز به نگهداری (سیلد) و ساختمان صفحه ها بکار گرفته می شود که در نتیجه پدیده تخلیه خود به خودی به دلیل خرابی آنتیموان وجود نخواهد داشت.

.

سطح دشارژ خود به خودی صفحات مثبت و منفی در مقدار پایین خود در طول عمر مفید باتری باقی می ماند.

.

استفاده از این نوع باتری ها در خودروهایی که در طی فصل های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند (کشاورزی، جنگلبانی و …) و یا همچنین در خودروهایی که کاروان و یا موارد مشابه را حمل کرده و در زمستان مورد استفاده قرار می گیرند الزامی است.

.

همچنین در خودروهای نو که در خط تولید به بهره برداری رسیده ولی مدت زمان طولانی را به دلیل فروش های فصلی یا موارد مرتبط با حمل و نقل بایستی به صورت پارک شده بگذرانند مفید خواهد بود.

.

در تمامی موارد فوق، باتری بایستی در بالاترین وضعیت شارژ خود قبل از توقف کارکرد قرار داشته باشد و از بارهای جریانی در طی مدت زمان عدم استفاده، قطع اتصال گردد. این عمل با قطع اتصال کابل بدنه (منفی) آن امکان پذیر است.

.

.

7-   قدرت استارت زنی بالا

.

باتری های بدون نیاز به نگهداری (سیلد)، دارای قدرت استارت زنی بیشتری در مقایسه با باتری های معمولی (اسید شارژ) می باشد.

.

این امر به دلیل استفاده از جداکننده هایی با مقاومت ویژه پایین و همچنین افزایش سطح تماس صفحات به دلیل حذف مجرای عبوری آلودگی ها و لجن می باشد.

.

.

8-   ورودی انرژی (قدرت) بیشتر

.

باتری های که دارای آنتیموان کمتر و یا بدون آن می باشند، سطوح بالاتری از شارژ را کسب کرده و در نتیجه قدرت استارت زنی را افزایش می دهد.

.

.

9-   عمر مفید بیشتر

.

با در نظر گرفتن بارهای مکانیکی و الکتریکی متغیر که در محدوده باتری ها قرار دارند، از امکانات موجود تست در لابراتورها، نمی توان جهت تخمین عمر مفید باتری استفاده نمود لذا نیاز به شرایط تست مخصوصی است که توسط شرکت های برتر خارجی آماده سازی شده است.

.

در طی چنین تست هایی، قابلیت راه اندازی و استارت زنی باتری اسید شارژ (معمولی) پس از 60 ماه تا 50% افت می کند و این در حالی است که در باتری های سرب – کلسیوم این زمان تا 80 ماه طول می کشد.

.

تحت شرایط وجود بارهای زیاد در خودرو مثلا در تاکسی ها، اتوبوس ها و یا خودروهای ون از باتری های سیلد به دلیل وجود مزایای فراوان آنها استفاده می گردد.

.

.

10- مقاومت در برابر شارژ بیش از حد

.

شارژ بیش از حد پدیده ای است که بسیار عمر مفید باتری را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولا در خودرو های کشاورزی، عمومی، راهسازی و … اتفاق می افتد.

.

در چنین شرایطی باتری به طور کامل شارژ شده ولی موتور با سرعت بالایی می چرخد و آلترناتور (دینام) فقط چند بار را تامین و تغذیه می کند در این حالت که به آن شارژ بیش از حد می گویند خوردگی و افت مواد فعال را موجب می شود.

.

در تست های آزمایشگاهی جهت شبیه سازی این شرایط در درجه حرارت 40 درجه سانتی گراد در الکترولیت و ولتاژ شارژ 14 ولت، باتری بدون نیاز به نگهداری (سیلد) دارای عمر مفید بیشتری نسبت به باتری دارای آنتیموان می باشد.

.

.

11- مقاومت در برابر دشارژ

.

جهت تست مقاومت باتری در برابر دشارژ، از لامپ هایی مخصوص جهت دشارژ کامل باتری استفاده می گردد که به مدت 4 هفته در شرایط اتصال کوتاه نگهداشته می شود. سپس، باتری تحت شرایط نرمال سیستم الکتریکی خودرو، دوباره شارژ می شود.

.

اینجاست که مقاومت باتری سیلد بسیار بالاتر از باتری اسید شارژ گزارش شده است.

.

با توجه به مطالب بالا در می یابیم که باتری های اسید شارژ هیچ مزیتی نسبت به نوع سیلد ندارند به همین دلیل است که کارخانه برتر و معتبر خارجی دیگر اقدام به تولید نوع معمولی (اسید شارژ) نمی کنند.

این اعلان را به اشتراک گذارید

Comments (14)

 • فرزین پاسخ

  سلام
  اگر باتری سیلد یا اتمی بهتر و قوی تره، چرا روی تمامی کامیون ها، تریلی ها، اتوبوس ها و… تمامی خودروهایی که نیاز به برق ۲۴ ولت و آمپراژ خیلی قوی دارند باتری اسیدی نصب میشه؟ و در کل باتری ۸۸آمپر به بالای سیلد نداریم. چرا؟ لطفا کسانی که میگن سیلد بهتره جواب این سوال منو بدن چون واقعا خودم هم تو این مورد موندم

  آوریل 8, 2019 در 08:19
  • مدیریت پاسخ

   با عرض سلام
   برعکس نظر شما تمامی خودروهای سنگین جدید باتری 200 یا 220 آمپرساعت سیلد دارند و نمیتوان اسیدی نصب کرد چون محل باتری گونه ای هست که دسترسی راحت نیست و نمیتوان الکترولیت باتری را بازدید کرد. باتری سیلد اگر جنس پلیت خوب داشته باشد قطعا از باتری اسیدشارژ بهتر است. باتری سیلد هم خروجی برق بالاتری دارد هم دشارژ خود به خودی کمتری دارد هم طول عمرش از باتری اسیدشارژ بیشتر است و از همه مهم تر گاز اسید ندارد و نیاز به بازدید از باتری نیست.
   با تشکر

   آوریل 15, 2019 در 12:19
 • حسن پاسخ

  با سلام : اگر کسی در مورد باطری ژله ای اطلاعاتی داره لطفا توضیح بده و نسبت به باطریهای دیگه در چه سطحی هست . تشکر

  فوریه 9, 2019 در 02:08
 • فرزاد پاسخ

  من از باطری اسیدی 55 آمپر سپاهان استفاده میکنم. فقط پارسال یکم آب مقطر ریختم 4 سال داره کار میکنه روی پرایدم. بسیار عالی. اتمی یک سال به بعد باید هر لحظه منتظر مرگش باشیم… کارخانه ها رفتن سمت اتمی چون تند تند تعویض کنین پول بره توی جیب اونا…

  سپتامبر 4, 2018 در 08:48
 • مسعود پاسخ

  باسلام
  من باتری اسیدی داشتم والا از سیلد خیلی بهتره . تازه خراب هم بشه حداقل 6 ماه کار می کنه اگه درست احیا بشه . اتمی خراب شه باید بندازی بره ولی اسیدی نه . همه جوزه به نظره من بهتره تازه از باتری سازها هم پرسیدم می گن زمستون اسیدی بهتره .

  ژوئن 4, 2018 در 19:35
 • مهندس جبارپور پاسخ

  با سلام یه چیزای هم من اضافه می کنم علاوه بر بحث سیلد یه نوع دیگه هم هست که فقط واسه کلاهبرداری ازش استفاده میشه اونم سمی سیلد که باتری سربی درجه یک میشه گفت .
  در ضمن بزرگ ترین ایراد باتر های سرب کلسیومی یا اکسپند دیر شارژ بودنشونه مثلا باتری 66 امپر سربی برای شاژ اولیه 22 ساعت نیاز داره در صورتی که سیلد ها حداقل 26 ساعت نیاز دارند

  فوریه 20, 2018 در 09:59
 • صادق پاسخ

  اگه تو فصل سرما جای پارک ماشین پارکینگ باشه باطیهای اسیدی حداقل ۵۰ درصد بیشتر از باطری اتمی عمر میکنن اگرم پارکینگ نباشه از لحاظ عمر هردونوع باطری فرقی نمیکنه و تقریبایکسان میباشن.بنده کارشناس نیستم اما این تجربه ای که خودم طی چندین سال بدست اوردم .اگه کنترل اب باطری رو فراموش نکنیم کلا باطریهای اسیدی بهتر از اتمی هستن هم از لحاظ قیمت هم از لحاظ طول عمر هم مرگ ناگهانی ندارن حتی شده که فقط با یکبار شارژ باطری اسیدی چند ماه دیگه به عمرش اضافه بشه. تو ایده ال ترین شرایط نگهداری هیچ باطری اتمی بیشتر از ۱۸ ماه عمر نمیکنه ولی با کنترل دوره ای باطری اتمی در صورتی که شارژ اولیه صحیحی انجام شده باشه بارها شاهد بودمن باطری اسیدی بین ۳۶ تا ۴۰ ماه عمر کرده البته ماشین اگه زمستون تو پارکینگ بمونه

  سپتامبر 15, 2017 در 20:12
  • حمید آقا گل بلبل پاسخ

   حاجی آقا …درست مطالعه کنید .نوشته باتری سیلد واقعی در ایران اصلا نیست .وتولید نمیشه. ..باتری های تولیدی ایران وچین همان باتری آب واسبد هست که پوشش ان تعقیر کرده و از سرب های قدیمی استفاده میشه نه آلیاژ سرب وکلسبوم.

   دسامبر 3, 2017 در 23:52
 • محمد پاسخ

  با سلام .باتری اتمی اگع بیش ار یه هفته ازش استفاده نکنی خراب میشه

  آگوست 11, 2017 در 16:37
 • مهندس مقصودی پاسخ

  باتری های سیلد به غیر از نظر قیمت همه جوره از باتری های اسیدی بهتر هست

  جولای 2, 2017 در 07:31
 • جواد پاسخ

  لطفا در مورد باطری ژله ای توضیح دهید که چگونه احیا مجدد صورت میگیرد متشکرم..

  دسامبر 2, 2016 در 02:05
 • احمد پاسخ

  آيا نحوه استفاده در عمرذبيشترباتري مؤثر است؟الآن چندروزيه مصرفىكنندة هاي معمول را قبل از خاموش كردن خودرو استفاده مبيكنم مثل شيشه بالاىبر بظ
  زحمت استارت ميخورد آيا احتمال بهبودي هست؟ آيا راه ورود آب مقطر وجود دارد؟بهتر نييت همان ٥٠ آمپر را كه ابتدانصب كدنند بزنيم.تا شارژبهتر باشد؟

  سپتامبر 26, 2014 در 23:08
 • احمد پاسخ

  ,باطري بظاهر اتمي سپاهان بعداز٢١ماه نشانه هاي اتمام خود رااز نظرباتريسازان محترم پيدا كرده.باتري اولي ايران خودرو اسيدي ٥٠ آمپر كاركرد٢٤ ماه.اتومبيل پژو٢٠٧حداثر استارت نخوردن بندرت دو ونيم روز.آيا بهتر نيست همان ايسيدى ارزانتر نصب شود؟

  سپتامبر 26, 2014 در 23:02
  • مدیریت پاسخ

   با عرض سلام
   باتری 55 آمپرسیلد کره ای با تاریخ روز و گارانتی معتبر بهترین گزینه برای خودرو شماست و از باتری اسیدی به مراتب بهتر است.
   با تشکر

   سپتامبر 28, 2014 در 11:40

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *