...در حال انتقال

نصب باتری

ویژگی های محل نصب باتری

.

نصب باتری

.

محل نصب باتری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

.

در خصوص محل نصب و استقرار باتری، موارد ذیل حائز اهمیت است :

.

1-   دسترسی آسان به باتری جهت نصب

2-   حفاظت در برابر گرم شدن بیش از حد باتری

3-   حفاظت در برابر سرد شدن بیش از حد باتری

4-   حفاظت در برابر رطوبت

5-   حفاظت در برابر آسیب های مکانیکی باتری ( به طور مثال حفاظت در برابر ارتعاشات بیش از حد)

6-   حفاظت در برابر روغن ها و بنزین ( سوخت )

.

نصب باتری

.

جهت نصب و استقرار باتری، محفظه موتور، بهترین محل جهت دسترسی آسان به باتری و دارای موارد ذکر شده فوق می باشد. به علاوه، در محفظه موتور از خطوط اتصال کوتاهتری مابین باتری، استارت و دینام استفاده می گردد که باعث جلوگیری از افت ولتاژ خواهد شد.

.

جهت جلوگیری از انباشته شدن و جمع شدن گرما در داخل یا اطراف باتری که باعث تسریع در واکنش های شیمیایی در داخل باتری می شود موقعیت نصب باتری در محفظه موتور نبایستی در مجاورت بلوک موتور یا مانیفولد دود باشد.

.

باتری نبایستی در معرض درجه حرارت های بالاتر از 50 درجه سانتی گراد قرار گیرد. در مواقعی که نصب باتری در محفظه موتور امکان پذیر نباشد باتری را در زیر صندلی راننده یا زیر صندلی عقب یا در صندق عقب خودرو نصب می کنند.

.

از آنجایی که در باتری های دارای دریچه تهویه امکان خروج بخار اسیدی و آسیب دیدگی قطعات و اجزای فلزی پیرامون باتری وجود دارد لذا وجود فضای کافی در اطراف باتری جهت تهویه این گازها ضروری می باشد حتی وجود جریان ضعیفی از هوا نیز باعث کاهش و یا از بین رفتن کامل بروز این خطرات خواهد شد.

.

در گذشته از آب مقطر جهت پر کردن خانه های باتری و سرویس های منظم باتری در پریود زمانی عمر مفید باتری استفاده می گردید.

.

همچنین دسترسی آسان تعمیرگاه ها و راننده ها نیز بیشتر از امروز مورد توجه قرار می گرفت. اما امروزه به جهت استفاده از باتری های بدون نیاز به نگهداری (سیلد)، این نحوه سرویس که در بالا ذکر گردید، به عنوان یک تفکر قدیمی محسوب گشته و نیازی به دسترسی آسان به باتری نیست.

.

نصب باتری

در بحث شرکت کنید